Bolesti krční páteře a používání smartphonu


21. 12. 2020

Červenou nití tohoto blogu jsou principy medicíny založené na důkazech (EBM) a kritického myšlení. V prvním díle jsme si jejich význam ukázali na hypotetickém příkladu medvědí masti. Tentokrát využiji skutečnou čerstvě publikovanou studii (1).

Výzkumníci si položili otázku, zda existuje vzájemná souvislost mezi bolestmi krční páteře a užíváním chytrých telefonů u mladých lidí. Vzali si vzorek 238 vysokoškolských studentů. Zjistili, jak často a jak výrazně trpí obtížemi s krční páteří. Vyšetřili postavení jejich krční páteře při užívání smartphonu v sedě a ve stoje a počet hodin denně strávených nad telefonem. Matematickou analýzou poté zjišťovali, zda se vyskytuje souvztažnost (tzv. korelace) mezi bolestmi krční páteře a dobou strávenou s telefonem, ale např. i úhlem ohnutí krční páteře. Zkrátka zda se potvrdí na první pohled logický předpoklad čím delší doba, tím pravděpodobnější problémy v oblasti krční páteře. Závěrem museli vědci konstatovat, že se hypotéza překvapivě nepotvrdila. Asi 50% studentů udávalo potíže s krční páteří, ale neukázalo se, že by právě tato část mladých lidí trávila s telefonem více času, než ta bez obtíží.

Tato studie určitě není definitivní odpovědí na položenou otázku. Design studie i některé další parametry mají své limitace. Minimálně by ale měla vést nás odborníky k zamyšlení a opatrnosti při doporučování či hodnocení určitých aktivit pacienta. Měli bychom se vyvarovat zjednodušených tvrzení typu: Není divu, že ho bolí krk, když pořád kouká do telefonu! Pro Vás pacienty je zase důležité si uvědomit, že ten “selský rozum” (který se teď v souvislosti s pandemií koronaviru hojně používá) nemusí ve světle vědy vždy fungovat.

Podobných “logických” výroků se v oblasti pohybové aparátu vyskytuje řada. Například, že budete mít skoliózu, když budete nosit kabelku na jednom rameni, že dětem ničí záda příliš těžké tašky a podobně. U laiků se podobné úvahy samozřejmě dají pochopit, z úst odborníků mě ale vždy zamrzí. Otázku výše zmiňované studie lze považovat za marginální, jsou ovšem otázky, které jsou v léčbě pohybového aparátu podstatně významnější a nebývají dle principů EBM odborníky zodpovězeny vždy zcela správně a mohou celkem zásadně ovlivnit průběh léčby či kvalitu života pacienta. Témata jako vznik skoliózy, vhodnost různých sportovních aktivit u určitých diagnóz jistě otevřeme v některých z příštích článků.

Krásné Vánoce a žijte aktivně a myslete kriticky i v roce 2021!

Vaše Lenka Jelínková

(1) Posture and time spent using a smartphone are not correlated with neck pain and disability in young adults: a cross-sectional study. Bertozzi, Lucia et al. Journal of Bodywork and Movement Therapies. 2020

1377
Lenka Jelínková